Jak dobrać dętkę do roweru?
Jak dobrać dętkę do roweru?

Wybór odpowiedniej dętki do roweru może wydawać się prostym zadaniem, ale wymaga znajomości kilku ważnych parametrów. Rozmiar dętki musi być dopasowany do rozmiaru opony, a rodzaj wentyla powinien pasować do otworu w obręczy koła. Zwróć też uwagę na materiał, z którego wykonana jest dętka, bo wpływa on na jej właściwości. Do tego wszystkiego dopasuj rodzaj wentyla i… ciesz się komfortową jazdą na jednośladzie!

Dopasowanie dętki do rozmiaru opony

Czy wiesz, że pierwszym krokiem przy wyborze dętki jest sprawdzenie rozmiaru opony? Możesz sprawdzić jej wymiary na bocznej ściance. Rozmiar podawany jest zwykle w dwóch standardach: calowym (np. 26 x 1,75) oraz ETRTO (np. 47-559). Pierwsza liczba w oznaczeniu calowym to średnica koła, a druga to szerokość opony. W systemie ETRTO pierwsza liczba oznacza szerokość opony w milimetrach, a druga średnicę obręczy, również w milimetrach.

Dętka musi mieć tę samą średnicę co opona, natomiast jej szerokość jest podawana w zakresie, np. 26 x 1,75/2,30. Oznacza to, że dętka będzie pasować do opon o szerokości od 1,75 do 2,30 cala.

Czy dętka może być w innym rozmiarze niż opona?

Co do zasady, dętka powinna mieć identyczną średnicę jak opona i mieścić się w zakresie jej szerokości. Dlatego, jeśli użyjesz zbyt wąskiej dętki, spowoduje to jej nadmierne rozciągnięcie i zwiększy ryzyko przebicia. Z kolei za szeroka dętka będzie się marszczyć wewnątrz opony i może spowodować problemy z prowadzeniem roweru.

W wyjątkowych sytuacjach, gdy nie masz dostępu do dętki w idealnym rozmiarze, możesz sięgnąć po nieco szerszą. Pamiętaj jednak, że to rozwiązanie tymczasowe i przy najbliższej okazji musisz zaopatrzyć się we właściwy rozmiar.

Rodzaje wentyli w dętkach rowerowych

Kolejną istotną kwestią przy doborze dętki jest rodzaj wentyla. Wyróżniamy trzy podstawowe typy:

  • Schrader (AV): znany również jako wentyl samochodowy lub amerykański. Ma średnicę 8 mm i charakterystyczny grzybek wewnątrz. Stosowany głównie w rowerach MTB, czasami też w crossowych i trekkingowych.

  • Presta (FV): nazywany też wentylem francuskim lub rowerowym. Ma średnicę 6 mm i zakręcaną nakrętkę na końcu. Popularny w rowerach szosowych i gravelowych, a także niektórych crossowych, trekkingowych i miejskich.

  • Dunlop (DV): spotykany w rowerach miejskich, dziecięcych i zabytkowych. Ma średnicę 8 mm i wyglądem przypomina Prestę, ale nie posiada zakręcanej nakrętki.

Pamiętajmy, że średnica otworu w obręczy musi pasować do średnicy wentyla. Stosowanie przejściówek nie jest zalecane, gdyż osłabia konstrukcję koła.

Różne rodzaje dętek

Dętki rowerowe wykonuje się z różnych materiałów, co przekłada się na ich właściwości. 

  • Dętki butylowe: są najpopularniejsze, elastyczne, wytrzymałe i stosunkowo niedrogie. Ich wadą jest większa waga w porównaniu do dętek lateksowych czy TPU.

  • Dętki lateksowe: są lżejsze i bardziej elastyczne niż butylowe, co przekłada się na lepsze trzymanie się opony i mniejsze opory toczenia. Minusem jest wyższa cena i konieczność częstszego pompowania, bo lateks wykazuje większe właściwości przepuszczające powietrze.

  • Dętki TPU (z poliuretanu termoplastycznego): to stosunkowo nowe rozwiązanie, łączące zalety dętek butylowych i lateksowych. Co więcej, są lekkie, elastyczne i szczelne, a przy tym wytrzymałe. Ich wadą jest wysoka cena.

 

Dobór odpowiedniej dętki do roweru nie jest skomplikowany, ale wymaga znajomości podstawowych parametrów. Dlatego pamiętaj zawsze o:

 

  • dopasowaniu rozmiaru dętki do rozmiaru opony,
  • wyborze właściwego rodzaju wentyla,
  • wyborze odpowiedniego dla Ciebie rodzaj materiału, z którego wykonana jest dętka.

Wybór odpowiedniego materiału zależy od Twoich preferencji i budżetu, jaki chcesz na ten cel poświęcić. Mamy nadzieję, że dzięki tym wskazówkom wybór dętki będzie dużo łatwiejszy. Jeśli potrzebujesz rady lub rowerowej pomocy, odwieź sklep 2b3sport w Rudzie Śląskiej lub Katowicach. Porozmawiamy o Twoich potrzebach i pomożemy Ci wybrać odpowiednią dętkę. Co więcej, posiadamy profesjonalny serwis rowerowy, w którym zatroszczymy się o Twój jednoślad. Szerokiej drogi!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl